DO88 PORSCHE 992 CARRERA INDUCTION SYSTEM 80MM LF-160-ST-80-212
Prices Do Not Include VAT. Shipping is calculated at checkout.
Dispatch time 5-15 Working Days
  • TTE10549
The world´s first model adapted air filter kit for Porsche 992 Carrera, -S, -GTS!... more
Product information "DO88 PORSCHE 992 CARRERA INDUCTION SYSTEM 80MM LF-160-ST-80-212"
The world´s first model adapted air filter kit for Porsche 992 Carrera, -S, -GTS!
Background
Key figures
  • More air to your engine, less backpressure and better airflow! Airflow at 0,175 bar / 2,54 psi pressure drop: 1360-1554 CFM (1202 CFM), 13-29 % higher (depending on version)! See diagram below.
  • 3D-freeform designed air filter box made in CAD environment.
  • Vacuum infused, prepreg carbon for best finish and fitment.
  • Comes with high quality silicone hoses and accessories.
  • do88 inlet hoses 80 mm connection
Considerations
The finished product
This kit contains all you need to mount this on a Carrera, Carrera S or a GTS.
INCLUDING
  1. do88 intake system with 80mm connections and 80mm inlet hoses.
 80mm connections will steal more room on the inner fender, by the rear tires. Please consider this when/if further modifications are done on the vehicle.
Fits:
Porsche 911 (992)
Model years: 2019-
Model: Carrera / Carrera 4 / Carrera S / Carrera 4S / Carrera GTS / Carrera 4 GTS
PLEASE CONTACT US FOR TIPS TO IMPROVE THIS PART BEFORE INSTALL.
Related links to "DO88 PORSCHE 992 CARRERA INDUCTION SYSTEM 80MM LF-160-ST-80-212"
Read, write and discuss reviews... more
Customer Review for "DO88 PORSCHE 992 CARRERA INDUCTION SYSTEM 80MM LF-160-ST-80-212"